Eyüp Çelik

Sr. Cyber Security Expert

Sr. Network Security Expert

Sr. Malware Developer

Sr. C# Developer

Eyüp Çelik

Sr. Cyber Security Expert

Sr. Network Security Expert

Sr. Malware Developer

Sr. C# Developer

Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) Hizmeti

  • Kategori: Defensive Hizmetler
  • Varlık Türü: Tüm Dijital Varlıklar
  • Seviye: 1-2-3

Güvenlik Operasyon Merkezi olarak tanımlanan SOC hizmeti, siber güvenlik olaylarını tespit etmek, önlemek ve bu olaylara yanıt verirken kurumun güvenlik operasyonlarını iyileştirmek için kurum çalışanlarını, süreçleri ve teknolojiyi kullanan merkezi bir yönetim sistemidir.

Güvenlik operasyonları merkezi (SOC), kurumun güvenlik duruşunu sürekli olarak izlemekten ve analiz etmekten sorumlu olan savunma hattı ekibini bünyesinde barındıran bir hizmet olarak tanımlanır. SOC ekibinin asıl amacı teknoloji çözümleri ve güçlü bir dizi süreç kombinasyonunu kullanarak siber güvenlik olaylarını tespit etmek, analiz etmek ve bu olaylara yanıt vermektir.

Büyük çaptaki birçok kurum kendi bünyesinde SOC merkezleri kurarak, gelişmiş tehditlere karşı defans ekiplerini bünyesinde barındırmaktadır. Ancak bu konuda yetenekli personeli veyahut kaynağı olmayan şirketler, SOC sorumluluklarının bir kısmını veya tamamını yönetilen hizmet sağlayıcısına (MSP) veya yönetilen bulut bilişim sistemleri olarak tercih edebilir.

Teklif Al