• Kategori: Yazılım
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 4170

Devexpress ASPxDateEdit Minimum Tarih Olarak Günün Tarihini Getirmek

Devexpress DateEdit kontrolü bir çok açıdan işlerimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Hazırlamış olduğuğumuz web sayfasına ASPxDateEdit kontrolü ekleyeyip, takvimin başlangıç tarihini seçebiliriz. Bunun için Properties kısmında MinDate alanı bulunmaktadır. Ancak burda seçilecek olan tarih sabit olarak kalacaktır. Örneğin Properties menüsünden MinDate olarak 24.01.2012'yi seçtiysek bu tarih sabit kalacaktır. Ancak hazırlamış olduğumuz web sayfasında tarih ekranında bir önceki günün seçilmesini yasaklamak istersek burdaki kontrol işimizi görmeyecektir. Minimum başlangıç tarihinin bulunduğumuz günden itibaren çalışmasını istersek, load ekranında;

ASPxDateEdit1.MinDate = ASPxDateEdit1.Date.ToShortDateString(); yazabiliriz. Bu bize date değer için string bir değer döndürecektir. Dolayısı ile hata ile karşılaşacağız. Kodu Convert ile Date formatına çevirerek sorunu aşmış oluruz.

ASPxDateEdit1.MinDate = Convert.ToDateTime(ASPxDateEdit1.Date.ToShortDateString()); şeklinde kodumuzu yazarsak, sorunsuz çalışacaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top