• Kategori: Sistem
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 4942

Windows 7 Application Compatibility Tools

Windows 7'nin bize sunduğu kullanışlı özelliklerden biri de hiç şüphesiz devoloper düzeyinde kullanan kullanıcıların çok hoşuna gidecek olan Application Compatibility Tools(Daha önce Bazı MS işletim sistemlerinde de kullanmamız mümkündü), ismi üzerinde uygulama uyumluluk hizmeti.


Daha önceden bilindiği üzere Windows 7 de software(yazılım) sorunları oluşuyordu ancak Microsoft bu sorunun çözülmesi için önümüze çok fazla seçenek sunmuş bunlar nelerdi isterseniz hatırlayalım Uyumluluk modu, Windows XP Mode, MED-V (Microsoft Enterprise Desktop Virtualization) ve Application Compatilibity Toolkit. ACT uygulama açısından bazı kullanıcıların çok kullanmadığı bir özellik olduğu için diğer seçeneklerdense ACT den bahsetmeyi tercih ettim. Öncelikle bu tool'u nerden bulacağımızı sorabilirsiniz bu Microsoftun sitesinde Microsoft Application Compatibility Toolkit 5.5 adıyla sunulmakta makalemizin sonunda linkini bulabileceğiniz sayfada şunu fark edeceksiniz ki tamamını indirmemize gerek yok sadece Application Compatibility Toolkit.msi indirmemiz yeterli.ACP' nin kullanışlılığından ve özelliklerinden bahsetmemiz gerekirse Microsoft'un uygulamaların uyumlu olup olmadığını analiz etmek ve eğer uyumlu değilse uyumlu hale getirmek için dizayn ettiği bir tool.Bu toolu indirip yükledikten sonra nerde problem var, nasıl çözülür gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.Bir ağa sahipseniz ağı tek bir bölgeden sınama şansınız bulunuyor ve isterseniz bilgisayarlarınızın özellikleri hakkında veri elde edebilir hatta olayı abartıp yazılım uyumluluğu içinde veri elde edebilirsiniz.

ACT nin bazı sistem gereksinimleri var bunları karşılamamız gerekmekte şöyle ki:
Supported Operating Systems: Windows 2000 Service Pack 4; Windows 7; Windows Server 2003 Service Pack 1; Windows Vista; Windows XP Service Pack 3
Supported Database Components: Microsoft® SQL Server 2005, Microsoft® SQL Server 2005 Express Edition
Miscellaneous Software Requirements: Microsoft® .NET Framework, version 2.0

Microsoft Application Compatibility Toolkit 5.5 uyumluluk kiti birkaç alt başlıkla karşımıza çıkıyor çok kısa şekilde inceleyelim;

Application Compatibility Manager (ACM) :Yüklemiş olduğumuz yazılımları incelemeye ve uyumluluk analizlerini yapmaya yarayan bölümüdür.Kısaca veri toplayan bölümüdür.

Standart User Analyzer (SUA) Tool: Kullanıcı Hesabı Denetimi Uyumluluk Değerlendirme Aracı dediğimiz bu araç Kullanıcı Hesabı Denetimi yani User Account Control (UAC) nedeniyle yaşanacak olan uyumsuzlukları keşfedip çözüm sağlamaya yarar.Amacı analiz yapmaktır çözüm için fazla aktif değildir.

Setup Analysis Tool (SAT) : Program yüklemelerimizi inceler hataların ve uyumluluk sorunlarının çözümlerini sağlar. Amacı analiz yapmaktır çözüm için fazla aktif değildir.

Compatibilty Administrator : Adından da anlaşılacağı üzere bu aracımız administrator yani SUA ve SAT nın bulduğu bütün uyumsuzlukların çözümü de burada gerçekleşir.

Internet Explorer Compatibility Test Tool: Olası bir web uygulaması uyumsuzluğu yada web sayfası uyumsuzluğunu görmemize yarayan bir araçtır.

Sanırım bu kadar detay yeter şimdi bu bahsettiğim araçların ara yüzlerini göstermek istiyorum zaten ACT'yi indirdiğimizde normalde programlarımızı nasıl yüklüyorsak o şekilde yüklememizi yapıyoruz .Daha sonra başlat ta bulunan ACT seçeneklerinden birini seçiyoruz.


Resim-1

Burada yukarıda bahsettiğimiz bütün araçlarımızı görebiliyoruz.

Resim-2

Application Compatibility Manager (ACM) bir SQL server üzerinden bağlanıp bütün uygulamalar hakkında bilgi veriyor.

Resim-3

Compatibilty Administrator'da bakınız benim daha önce yaptığım uyumluluk denemeleri dahil gösterilmekte üç farklı anti virüs yazılımına farklı yollarla uyumluluk denedim birine administrator olarak çalışmasını söyledim aynı zamanda XP Sp 3 olarak çalışmasını denedim,diğerine sadece admin olarak çalışmasını söyledim,sonuncuya da administrator olarak çalışmasını söyledim yani sonuç olarak istersek her iki yolu kullanabildiğimizi de buradan anlayabilmekteyiz.

Resim-4

Kullanıcı Hesabı Denetimi Uyumluluk Değerlendirme Aracından bir bölümü görüyoruz bu resimde burada logları görebilme imkanımız var network olarak çalışıyorsak diğer kullanıcının da hesabını kontrol etme imkanına sahibiz.


Resim-5

Internet Explorer Compatibility Test Tool web tabanlı uygulama hatalarıyla karşılaştığımızda kullandığımız bir araç.Evet bu makalemizde Windows 7 içerisinde kullanabileceğimiz gerçekten değeri büyük olan bir aracı tanıtmaya çalıştım uyumluluk bizim için gerçekten gerekli XP de çalışan bazı programlarımızın Windows Vista ve 7 de çalışmaması düşünülemez şahsen böyle bir sorunla karşılaşsam sanırım XP'yi bırakamazdım ancak şöyle de bir durum var ki sonuçta Microsoft ürünü olan bu işletim sistemlerinin özellik açısından eskiyle kıyaslanması uygun olmaz tabi ki yeni her zaman eskiye göre daha kullanışlıdır bunun en güzel örneğini makalemde verdiğime inanıyorum Windows 7 de uyumluluk sorunu gibi bir sorunun kalmadığı açık Application Compatibility Tools hem sistemimizdeki uyumsuzlukları görmek hem de uyum problemlerimiz çözmek için kullanıcıları çok rahatlatan bir araç olduğuna inanıyorum zaman ayırdığınız için teşekkürler.Referanslar:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=24DA89E9-B581-47B0-B45E-492DD6DA2971&displaylang=en (Application Compatibility Tools Download)

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/dd996616(en-us,WS.10).aspx

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/dd996616(en-us,WS.10).aspx

http://www.microsoft.com/business/smb/tr-tr/office-ve-vista-dagitimi/vista-act-5-0-ile-uyumlulugu-sinama.mspx

 

Not: Bu makale Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi Eğitmenlerinden Hocam Abdullah KULLAP tarafından yazılmış ve sistemzone.com' da yayınlanmıştır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top