• Kategori: Karalama
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 6170

Çeviri Yapacak Arkadaşlar için Çeviri Dosyaları

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere "penetrasyon test"lerindeki en büyük problemlerin başında raporlama süreci gelmektedir. Yapılan "pentest"ten sonra günlerce oturup rapor hazırlamak gerekmektedir. Bu hem çok büyük bir iş yükü hemde büyük bir zaman kaybı anlamına gelmektedir.

Sektördeki bu raporlama sorununu farkettikten sonra bu sorunun kalıcı bir şekilde düzeltilmesi gerektiğine inandım. Söz konusu rapor sorunu düzeltildikten sonra ülkemizde bu işle ilgilenen diğer arkadaşlar raporlama sürecinden arta kalan sürede daha çok ar-ge faaliyetine girişebilecek ve bunun olumlu bir sonucu olarak daha verimli işler ortaya çıkacaktır.

Hal böyle olunca bu raporlama sorununu çözmek için "PentReport" yazılımı geliştirmeye karar verdim. Aracın günümüz standartlarında rapor üretebilecek kapasitede olması gerekmekteydi. Aynı zamanda ülkece kabul görmüş "BDDK" ve "ISO 27001" formatında raporlama yapabilecek kabiliyete sahip olması da gerekliydi. Tüm bunlar değerlendirilip uygun işi en kısa ve en az maliyet ile hazırlayabilecek "PentReport" yazılımı meyvelerini vermeye başladı. Yazılım tüm bunların yanı sıra geriye dönük raporlama yapabilme kabiliyetine de sahip olacaktır. Rapor hazırlamak için XML (Nessus XML Format) dosyasını içeri import ettikten sonra seçtiğiniz formata uygun bir şekilde rapor türetebilmektedir. Ayrıca import etmek gibi bir işlem ile uğraşmak istemeyen arkadaşlar için Nessus API ile Nessus sunucusuna bağlanıp seçtiğiniz raporları uygun formatlarda raporlayabilme becerisine de sahiptir.

Tüm bu çalışmalardan sonra İngilizce'nin yanı sıra raporların aynı zamanda Türkçe de türetilme ihtiyacı meydana gelmektedir. Bu yüzden İngilizce olan Nessus çıktılarının Türkçe'leştirilerek ve open-source olan bu programa katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar için birer Excel dosyasında çevrilmesi gereken metinleri hazırladık.

Gönüllü olarak programa katkıda bulunmak isteyen ve çeviri yapmak isteyen arkadaşların her birine ayrı ayrı teşekkür ederim. Çeviri yapacak arkadaşlar için çevrilecek olan metinler isimlerinin yanında yer alan linklerde bulunmaktadır. Çeviri işlemi için isimlerinin yanında yer alan linklerden çeviri dosyalarını indirerek çeviri işlemini gerçekleştirebilirler.

Not: Çeviri dosyalarını indirebilmek için lütfen sağ clickleyip "Farklı Kaydet"i seçiniz. Çeviri işlemi tamamlandıktan sonra çevrilen dosyaları info[at]eyupcelik.com.tr adresine gönderiniz.

Çeviri işlemleri tamamlandıktan sonra çeviri yapan arkadaşların isimleri programın hakkında bölümüne aşağıdaki gibi eklenecektir.

PentReport About

 

Ahmet SAMSA - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Ahmet_SAMSA.rar
Alper KILIÇ - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Alper.rar
Cihat Emlik - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Cihat_EMLIK.rar
Funda YILMAZ - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Funda_YILMAZ.rar
Gökay BEKŞEN - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Gokay_BEKSEN.rar
Hamza ŞAMLIOĞLU - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Hamza_SAMLIOGLU.rar
Kaan KAYA - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Kaan_KAYA.rar
Mehmet REYHANLI - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Mehmet_REYHANLI.rar
Mustafa TOPAL - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Mustafa_TOPAL.rar
Naci ŞAHİN - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Naci_SAHIN.rar
Onur KARAAHMETOĞLU - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Onder_UNVER.rar
Önder ÜNVER - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Onur_KARAAHMETOGLU.rar
Resul Caner YILDIRIM - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Resul_Caner_YILDIRIM.rar
Samet ÇOMAK - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Samet_COMAK.rar
Selçuk TURAN - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Selcuk_TURAN.rar
Yunus ÇİFTÇİ - http://www.eyupcelik.com.tr/CeviriDosyalari/Yunus_CIFTCI.rar

Saygı ve sevgilerimle.

Comments

-4 Guest 20-12-2014 20:42 #1
Eyüp abi aylar oldu artık şu sql makalelerini göder sabırsızlıkla bekliyorum...
Quote

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top