• Kategori: Güvenlik
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 7415

Nessus Security Scanner 5 Kurulum ve Yenilikleri

Daha önceki makalelerimde Nessus Security Scanner 4 kurulum, konfigürasyon ve penetrasyon konularına değinmiştim. Bu makalemizde Nessus Security Scanner 5’in kurulum ve yeniliklerini inceleyeceğiz.

Nessus Security Scanner 5’i indirmek için http://www.tenable.com/products/nessus/nessus-download-agreement adresine giriyoruz. Lisans sözleşmesine “AGREE” diyerek lisans sözleşmesini kabul ettiğimizi belirtiyoruz. Nessus bir çok işletim sisteminde çalışmaktadır.

Not: Bu Makale Windows 7 (64 Bit) kullandığınızı varsayarak hazırlanmıştır.

Nessus Security Scanner Windows XP, Windows Server 2003, Vista, Windows 7, Windows Server 2008 işletim sistemlerinde çalışmaktadır. İşletim sisteminize uygun(32 bit, 64 bit) Nessus’u indirin. Ardından kurulum işlemini başlatın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-01

Nessus kurulumu Resim-01’deki gibi çalışacaktır. Bu ekranda Next’i tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-02

Gelen lisans sözleşmesini Resim-02’deki gibi seçtikten sonra Next’i tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-03

Nessus’u kurmak istediğiniz klasörü Resim-03’teki gibi seçip, Next’i tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-04

Kurulum tipini Resim-04’teki gibi Complete olarak seçip, Next’i tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-05

Ardından Resim-05’teki gibi Install’u tıklayarak kurulumu başlatın. Kurulum bittikten sonra Finish’i tıklayın.

Not: Nessus ağ kartınıza 2 adet protocol sürücüsü ekleyecektir.

Nessus Security Scanner 5

Görüntü-01

Nessus Security Scanner 5, Ağ kartınıza Görüntü-01’deki gibi iki adet NDIS (Network Driver Interface Specification) protokol driver’ı ekleyecektir. NDIS ağ adaptörü ile Protocol katmanı arasında bir bağlantı için gerekli bileşen ve bağlantıyı sağlar. NDIS bilinen tüm bağlantı türlerini (Ethernet, Token Ring, Fiber v.s) ve ayrıca ATM ve ISDN bağlantılarını da destekler. Network Driver Intertace Specification (NDIS) network sürücüleri (driver) için bir özelliktir. Sürücü mimarisi TCP/IP, Native ATM, IPX ya da NetBEUI gibi iletişim protokollerinin network adaptörü ya da diğer aygıtlarla iletişimi sağlar.

Nessus Security Scanner 5

Resim-06

Finish’i tıkladıktan sonra Nessus servislerini çalıştıracak ve http://localhost:8834/WelcomeToNessus-Install/welcome adresini Resim-06’daki gibi çalıştıracaktır. Nessus web arayüzü 8834 portumuz üzerinde https protokolü ile çalışacaktır. Gelen ekrandaki Please connect via SSL by clicking here’i tıklayın. Sizi https://localhost:8834/ adresine yönlendirecektir. Mozilla Firefox gibi yeni nesil web tarayıcılarında “Bu bağlantı güvenlinir değil” uyarısı alacaksınız. Bu uyarıyı almanızın sebebi Nessus’un digital olarak imzalanmış bir SSL sertifikasının bilgisayarımıza yüklenmeyişindendir.

Nessus Security Scanner 5

Resim-07

Resim-07’deki ekran ile karşılaşırsanız eğer, Tehlikenin farkındayım kısmını tıklayıp, “Ayrıcalık tanı” butonunu tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-08

Ayrıcalık tanı’yı tıkladığınızda Resim-08 ile karşılaşacaksınız. Bu ekranda Güvenlik ayrıcalığını doğrula’yı tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-09

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Resim-09’daki ekran (https://localhost:8834/) ile karşılaşacağız. Bu ekranda Get started>’ı tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-10

Bir sonraki adımda, Resim-10 ile karşılaşacağız. Bu ekranda Nessus’u çalıştırmak, taramalar yapmak, kullanıcılar oluşturmak, konfigürasyon yapmak gibi bir çok işlemi yapabilecek Yönetici haklarına sahip bir kullanıcı adı yazıp, giriş şifresini oluşturduktan sonra Next>’i tıklıyoruz. Oluşturduğumuz bu kullanıcı uzak Nessus yönetim komutlarına erişim yetkilerine de sahip olacaktır.

Nessus Security Scanner 5

Resim-11

Resim-11’de Nessus Lisans anahtarı ekranı ile karşılaşacağız. Ücretsiz lisans anahtarını almak için http://www.nessus.org/products/nessus/nessus-plugins/obtain-an-activation-code adresine girin. Using Nessus at Home kısmındaki Select’i tıklayın. Sayfa sizi Subscription Agreement ekranından “AGREE”yi tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-12

AGREE’yi tıkladıktan sonra Resim-12 ile karşılaşacağız. First Name, Last Name ve Email kısımlarını doldurup, Register’ı tıklayın. Lisans şifresi mail adresinize gönderilecektir.

Nessus Security Scanner 5

Resim-13

Lisans kodunu Resim-13’teki gibi Please enter your Activation Code kısmına yapıştırıp, Next’i tıklayın.

Nessus Security Scanner 5

Resim-14

Next’i tıkladıktan sonra Nessus girmiş olduğunuz lisans kodunu kendi sunucularında aktive edecektir. Bu esnada internet bağlantınızın aktif olarak çalışıyor olmasına dikkat edin. Ardından Next: Download Plugins>’i tıklayıp, güvenlik taramalarını gerçekleştirmek üzere Nessus Pluginlerini indirin.

Nessus Security Scanner 5

Resim-15

Nessus Resim-15’teki gibi pluginleri indirinceye kadar bekleyin.

Nessus Security Scanner 5

Resim-16

Nessus pluginleri indirdikten sonra Resim-16’daki gibi pluginleri sisteminize kuracaktır.

Nessus Security Scanner 5

Resim-17

Nessus kurulumu tamamlandıktan sonra Nessus giriş ekranı Resim-17’deki gibi açılacaktır. Resim-10’da girmiş olduğumuz kullanıcı adı ve şifreyi login ekranına yazıktan sonra Log In’i tıklayıp oturum açıyoruz.

Nessus Security Scanner 5

Resim-18

Nessus oturumunuzu açtıktan sonra Resim-18 ile karşılaşacağız. Nessus’un kısıtlı sürümünü kullandığımıza dair gelen bu ekranı OK ile kapatın.

Bir sonraki makalemde Nessus Security Scanner 5 ile Penetration Testleri konusuna değineceğim. Güvenli günler.

Comments

-2 Guest 19-06-2012 13:41 #1
Teşekkürler
Quote

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top