• Kategori: Güvenlik
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 6375

Windows Privileges Escalation (Windows Yetki Yükseltme)

Günümüz teknolojileri geliştikçe, teknoloji zafiyetlerini kullanma oranı da paralel olarak yükselişe geçmektedir. Bir sisteme eriştikten sonra bazı durumlarda sistem yetkilerinin ele geçirilmesi gerekmektedir. Windows işletim sistemlerinde Administrator yetkisi ile bir çok işlem yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda, yetki yükseltmesi zaruri bir ihtiyaçtır. Windows işletim sistemlerinde, Administrat

or görünürde en yetkili grup olarak bilinmektedir. Oysa ki Windows işletim sistemlerinde en yetkili kullanıcı grubu, SYSTEM’dir.

SYSTEM yetkileri ele geçirildiğinde, Windows işletim sistemlerinde her şey yapılabilir. Örneğin, system32 klasöründen bir dosyanın silinmesi gerektiğini düşünelim. Administrator yetkilerine sahip isek bu işlemi rahatlıkla yapabileceğimiz söylenemez. Böyle bir işlem için SYSTEM yetkilerine sahip olmak gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda Privileges Escalation (Yetki Yükseltme) çok büyük önem arz etmektedir. Bu makalemiz, Windows XP SP1-SP2-SP3 – Windows Vista, Windows 7 işletim sistemlerinde uygulanabilmektedir.

Senaryo: Windows XP SP3 işletim sistemine sahip bir bilgisayara eriştikten sonra Privileges Escalation uygulayarak SYSTEM yetkilerini ele geçireceğiz.

Not: Bu işlem Ethical Hacking eğitiminin Hacking Evresi konusundan sonra gerçekleştirileceğinden dolayı, işletim sistemine sızılmış olması gerekmektedir.

SYSTEM yetkilerini ele geçirmek için Windows işletim sistemlerinde bulunan Yapışkan Tuşlar’dan yararlanacağız. Yapışkan Tuşlar’a erişmek için 5 (beş) defa basmamız yeterli olacaktır. Yapışkan Tuşlar C:\Windows\System32\sethc.exe dosyasını çalıştıracaktır. Biz eğer sethc.exe dosyasını, bir başka dosya ile değiştirirsek, SYSTEM yetkileri ile o programa erişmiş olacağız. Örneğin, sethc.exe dosyasını Cmd.exe dosyası ile değiştirirsek, komut modunu SYSTEM yetkileri ile ele geçirmiş olacağız.

Bu makalenin devamını aşağıda çekmiş olduğum video’dan seyredebilirsiniz.

www.youtube.com/watch?v=zKq3vVTfV50

Güvenli günler.

Comments

0 UMUT 13-08-2019 19:46 #1
:-|
Quote

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top