• Kategori: Güvenlik
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 3011

Google güvenlik programına trojan bulaştı

Oldukça cesur ve kurnaz bir hareket, siber suçlular Google'ın geçtiğimiz günlerde Android Market'te yayılan kötü amaçlı uygulamaları (DroidDream) temizlemek için sunduğu Android Market Güvenlik Aracına trojan yerleştirmişler. Kullanıcılar telefonlarının DroidDream'den temizlendiği mesajını görüp rahatlarken arka planda yine kötü amaçlı işlemler gerçekleşiyor olabilir. Yeni raporlara göre temizleme aracının trojanlı sürümü sadece Çin'deki üçüncü parti bir çevrimiçi markette yayılıyor ve sadece belirli bir Çin mobil ağı kullanıcılarını etkiliyor.

Symantec'in ilk analizlerine göre trojan bir kontrol sunucusu ile bağlantı kuruyor ve istenirse mesajlar gönderebiliyor. F-Secure ise BGServ adını vermiş ve kurulumdan sonra sunucuya kullanıcı verilerini gönderdiğini söylüyor.

Android Market haricindeki kaynaklardan uygulamalar, eğer özellikle bilinmeyen kaynaklardan kurulum seçeneğini özellikle aktif etmediyseniz, kurulamıyor. Android Market güvenlik aracının trojanlı sürümü de kurulum sırasında sms mesajları göndermek için izin istiyor ve Android bunun belirli bir ücreti olduğunu hatırlatıyor.

H-Online

Olympos Security

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top