• Kategori: Güvenlik
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 6732

Bilişim Güvenliğinin Önemi

Bilişim Güvenliği ve Bilişim Güvenliğinin Önemi

 

Bilişim Teknolojileri gün geçtikçe hayatımızda daha çok yer edinmeye başladı. Hayatımızın neredeyse her alanında bilgi teknolojileri ürünleri kullanılmaktayız. Cep telefonları, GPRS ürünleri, adsl modemler, kablosuz cihazlar, GPS haritalar v.s hayatımızda gün geçtikçe yer edinen teknolojiler arasında.

 

Bilgi teknolojileri ürünleri hayatımızda yer edindikçe, bu teknolojileri suistimal etmek isteyen kötü niyetli insanlar türemektedir. Bu insanlar çeşitli amaçlar güderek bilgi teknolojileri sistemlerine sızmaya çalışmaktadırlar.

 

 

Bu amaçların başında;

1.Merak Duygusu

2.Politik Nedenler

3.Yapılabilirlik Kanıtı

4.Din, Dil, Irk v.b Konular

5.Sosyal Ayrışımlar

6.Ekonomik Amaçlar

7.Kültür Çatışmaları

8.Diğer nedenler gelmektedir.

 

Günümüzde yapılan hacking işlemlerinin bir çoğu temel olarak yukarıda belirtilen amaçları kapsamaktadır.

 

Hacking ülkemizde hala kötü bir iş olarak algılanmaktadır. Bu nedenle meslek sorulduğunda hacker’ ım demek ile güvenlik uzmanıyım demek arasında toplumsal hafızada büyük bir fark bulunmaktadır. Hacker kötü niyetli, sistemlere zarar veren ve sızmadık sistem bırakmayan kişi olarak anılmakta. Güvenlik uzmanları ise hacker sınıfına giren kişilere karşı önlem alan, saldırı ve sızma faaliyetlerini engellemeye çalışan iyi niyetli insanlar olarak lanse edilmektedir.

 

Bir güvenlik uzmanı temelde bir hacker gibi kendi saldırı teorisini geliştiren, mevcut sistemini her türlü saldırıya rağmen hazır şekilde tutabilen, gelen büyük çaplı bir saldırıyı en az şekilde hasarla kapatıp sistemin her koşulda sürekliliğini sağlayabilen, prensipte güvenlik araç ve gereçlerini tam anlamı ile kullanabilen niteliklere sahip olmalıdır.

 

Güvenlik uzmanları yahut hacker lar arasında deyimleşen cümlelerden biri olan “Saldırmayı öğrenmeden savunmayı öğrenemezsin” politikası bu bağlamda işimizi görür bir politika gibi zihnimize iyice yerleşmektedir. Geçmişten günümüze kadar süregelen güvenlik mantığının temelinde bu deyim yatmaktadır. Nitekim tarihin en ünlü korsanları arasına giren Kevin Mitnick, Mark Abane v.s zamanla birer güvenlik uzmanı olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

 

Kişisel bilgiler en önemli konuların başında gelmektedir. En basitinden cep telefonu ile konuştuğumuzda bu konuşmalarımızın bir başkası tarafından görüntülenmesi çok rahatsızlık verici bir bilgi güvenliği açığı olduğunu kabulleniriz. Çünkü kişisel bilgilerin güvenliği gerek kişiler açısından gerekse kurumlar açısından en çok dikkate alınan konuların başında gelmektedir.

 

Black hat hackerlar (ilerleyen sayfalarda detaylı olarak değinilecek) genel olarak, birinin bulmuş olduğu güvenlik açığını sürekli farklı sistemlere deneyerek hack işlemi yapmaya çalışırlar. Örnekleyecek olursak eğer, WebDav açığı bir hacker tarafından bulunup paylaşıldıktan sonra diğerleri bu açığı sürekli olarak başka sistemlerde denemeye çalışırlar.

 

Bu yapmış oldukları işlemde genel anlamda bir amaç yoktur. En temel amaç zevk ve popülaritedir. Çünkü hackerlar kendilerinin en iyisi olduğunu ispat etme çabası içerisindedirler. Bunun için kurulmuş olan Zone-H.Org sitesinde yapmış oldukları yasa dışı hacking işlemlerini burada sergilemektedirler.

 

Zone-H.Org web sitesi özellikle devlet kurumlarına yapılmış saldırıları special hacking olarak kabul etmekte ve bu işlemi yapan kişileri popülarite olarak yükseltmekte.

 

Çağımızın vazgeçilmez bir parçası olan bilgi teknolojileri ürünleri hayatımıza yerleştikçe bu ürünlerin güvenlik açıkları meydana çıkmakta ve bazı kötü niyetli insanlar bu açıkları sömürerek bir çıkar sağlama arayışı içerisine girmişlerdir. Bilgi teknolojileri güvenlik uzmanları yasa dışı yapılan her türlü çalışmaya karşı önlem almak ve sistemi her zaman erişilebilir kılmak zorundadır.

Comments

-2 kubra + suzi 17-10-2011 14:47 #1
:D :-* :oops: :-x :roll: :lol:
Quote
-2 kubra + suzi 17-10-2011 14:51 #2
site super haaaaaaaaaaa .d .d
Quote

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top