• Kategori: Güvenlik
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 3745

Cisco küresel tehdit raporu

Cisco küresel tehdit raporu: Web malware'de %139 artış

Cisco'nun en son küresel tehdit raporu web malware'de 2010 yılında önceki yıla oranla %139'luk bir artış olduğunu gösteriyor. Karşılaşılan web malware ekim 2010'da zirve yaparak firma başına aylık 250 karşılaşmaya çıkmış.

Rustock botnet aktivitesi aralık ayının ilk iki haftasında zirve yapmış.

Rustock ilk olarak 2006'da tespit keşfedilmişti ve genelde spam ve scareware teslimatı ile ilgili rootkit yeteneğinde arkakapı kurulumu yapıyordu.

Cisco'nun en son tehdit raporu dünya çapında gerçekleşen etkinliklerin ağ trafiğine etkisini de gösteriyor.

"Amazon hizmet şartlarını ihlal gerekçesi ile WikiLeaks.org'a hizmeti durdurunca kullanıcılar Amerikan hükümetinden sızan dokümanlar için bittorent gibi ağ paylaşım ağlarına hücum etti. Son çeyrekde büyük ölçüde bittorent aktivitesi gözlemledik ve hizmetin durdurulmasına denk gelen aralık ayı başlarında en yükseğe ulaştığını gördük".

    
Genel SQL Injection %45.86
Rustock botnet %20.05
WWW WinNT cmd.exe erişimi %5.16
Gbot HTTP üzerinden komuta ve kontrol %4.73
Cisco Unified video konferans uzaktan komut ekleme %4.00
Microsoft Internet Explorer geçersiz flag referansı uzaktan kod çalıştırma %3.81
Web View script ekleme açığı %3.02
BO2K UDP %2.28
Half-Open Syn %1.57
TCP Segment üzerine yazma %0.91


Rapor ayrıca spam'in yıl içinde gerçekleşen önemli etkinlikler çevresinde, 2010 son çeyreğinde bariz şekilde düştüğünü de gösteriyor.

Bu etkinlikler arasında 2010 ilk çeyreğinde Lethic, Waledac, Mariposa ve Zeus ile ilgili botnet bölümlerinin kapatılması ve ağustos 2010'da Pushdo botnet parçasının kapatılması sayılabilir. Dördüncü çeyrekte Bredolab ve Koobface botnet'leri ile ilgili kapatmalar gerçekleşti.

SpamIt.org'da dördüncü çeyrekde kapatıldı. Bu site spam-kaynaklı ortaklık kazancı sağlayan bir siteydi. Sitenin kapanması o zamana kadar en yüksek spam kategorisi olan pharma ile alakalı spam'de büyük düşüş görülmesine yol açtı.

Spam miktarlarında büyük düşüş olsa da yılbaşı tatil döneminde Beyaz Saray'dan geliyor gibi görünen bir eposta saldırısı saldırganların 2GB'ın üzerinde özel bilgiyi çalmasıyla sonuçlandı.

Rapor buradan indirilebilir.

Kaynak: Help Net SecurityKaynak: http://www.olympos.net/haberler/rapor/cisco-kuresel-tehdit-raporu-web-malware-yuzde-139-artis-51088.html#ixzz1DY3xJSoX

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top