• Kategori: Genel Konular
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 4372

Turkcell ve Vodafone İsmini Kullanan Virüse Dikkat

Merhaba arkadaşlar. Birkaç arkadaşım ve birkaç müşterimin şikayeti üzerine SecWis ekibiyle yaptığımız incelemede;
Son zamanlarda firmalara Turkcell ve Vodafone'dan yollanmış gibi görünen ve içerisinde virüs barındıran mailler gönderilmektedir. Turkcell'den gelen mail "Fatura Bildirimi" konu başlığı ile, Vodafone'dan gönderilen mail ise "Vodafone MMS message" başlığı ile gönderilmektedir. Ekli dosya içerisinde bulunan virüs 8000 portunu açarak, bulaştığı bilgisayarı "zombie" hale getirmektedir...
Analiz:
Exe içerisine scr uzantili (ekran koruyucusu) bir dosya inject edilmis. Exe yi çalistirinca scr çalisiyor. Bu dosya uzak bir baglanti açmiyor. Yani trojan degil. Bunu rahatlikla söyleyebilirim. SCR uzantisi içerisinde zararli kodlar var. Bu Windows shell kabugunda bazi degisiklikler yapip ufak çapta zarar veriyor. Ekran görüntüsü klasik moda geçiyor, regedite bir kaç kayit atiyor hepsi bu.

Bunun disinda, virüs 8000 portunu açiyor. Fakat simdilik herhangi bir yer ile iletisime geçmiyor. Bu yüzden bu bir botnet virüsü denebilir. Bulastigi bilgisayari ilerleyen zamanlarda zombi bilgisayar haline çevirmek için hazirlanmis olabilir.

Teknik detaylar resimdeki gibidir:

VirusDetay2
 
VirusDetay3


İlk çalistirildigi andan kendini XP ve türevleri için C:\Document and Settings\All Users klasörüne svchost.exe adinda kopyaliyor ve Regedit'e kaydediyor. Ayni zamanda Msconfig'e de kaydediyor. Windows 7 ve türevi isletim sistemine sahip pc ler için ise C:\Users\ klasörüne svchost.exe olarak kopyaliyor.

Temizlemek için, ekteki resimde dosya yoluna bakarak virüsü temizleyin ve ardindan ekteki dosyada belirtmis oldugum regedit kaydini temizleyin. Sorun düzelmis olur.

Güvenli günler dilerim...

Comments

-3 Guest 21-01-2013 12:09 #1
In the Name Of The God

Ya
I gave such emailes more the more
But it's solve at the time

I love blue eyes gırl
of cource ıf them not be lens!


a girl with blue eyes(not more large but large) and have golden hair(between yellow and brown) and hight not not more de myself(not about jealous NOOO NOOO for lovely time! hight is not good!)
And have a russian scafold(bodyshape)
Their bodyshape is nice!


and where
Together at the west cost of the USA
yaa USA

From Scent Of A Woman


after you just crossed
the desert.

Tits ! Whoo-ah !

Big ones, little ones,

nipples staring
right out at ya...
Like secret searchlights.
Mmm.
And legs --
I don't care if
they're Greek columns...
or secondhand Steinways.
What's between 'em,
passport to heaven.
Quote

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top