• Kategori: Genel Konular
  • Eyüp ÇELİK
  • Gösterim: 3195

Sevgililer Gününde Dikkatli Olun

Sevgililer günü sahtekarlıkları Facebook'da yayılıyor

14 şubat sevgililer günü yaklaşırken sahtekarlar da Facebook'da bu özel günden yararlanarak para kazanmaya çalışıyorlar.

Facebook kullanıcılarının, sevgililerinin duvarlarına bir kalp veya aşk şiiri koyduğunu düşünmesi ve bağlantı adresine tıklaması amaçlanıyor.

Mesajın türkçesi şöyle: Gerçekten hoşlandığın bir kız/erkek varmı? O zaman bunu onlara Facebook aracılığı ile göster! Onun duvarına bir Aşk Şiiri ve Kalp resmi gönder! Buradan başla: [Bağlantı Adresi]

Sophos bu tip mesajların sorumlusunun Valentine's Day (Sevgililer Günü) isimli bir uygulama olduğunu tespit etmiş fakat aynı temada başka uygulamalar da olabilir veya eklenebilir.

Eğer bağlantı adresine tıklama hatasına düşerseniz uygulama "rastgele bir şiir yaratılacağını ve seçtiğiniz kişilere gönderebileceğinizi" söyleyen bir ekran gösteriyor.

Bu ekrana göre uygulamanın aylık 220,673 kullanıcısı var ve bu da şüpheleri azaltmak için hazırlanmış.

Fakat bu Facebook tarafından geliştirilmemiş / başkaları tarafından geliştirilmiş uygulama aslında duvarınıza yazı yazma izni vermenizi ve adınız, fotoğraflarınız, cinsiyetiniz ve arkadaşlarınız hakkında bazı bilgilere erişim izni vermenizi isteyen sahte bir uygulama.

İzin Ver'e (Allow) tıklamak kötü bir fikir fakat çoğu Facebook kullanıcısı tıklamış durumda. Farkında olmadıkları ise uygulamanın kendi reklamını yapan mesajları Facebook duvarlarına yazdığı ve kendilerine para kazandıracak bu uygulamaya kullanıcının arkadaşlarını da çekmek.

Sahtekarlar sizin romantizminizle değil, para yapmakla ilgileniyorlar. Bunu Facebook Anti-Spam onayı gibi görünen bir mesaj kutusu ile de gerçekleştiriyorlar.

Sahtekarlar her anket tamamlandığında komisyon alıyorlar. Bu taktiği zaman zaman Facebook'da kullanıyorlar. Durumdan şüphelenmeyen kullanıcılara anket doldurtuyorlar. Bazı anketlerde cep telefonu numaranız bile isteniyor ve sonrasında pahalı bir premium hizmete kayıt ediyorlar.

Sevgililer günü yaklaştıkça bu tip sahtekarlıkları daha çok görüyoruz - sadece Facebook'da değil, daha önce de kötü amaçlı e-kartlar ile virüs, trojan gibi kötü amaçlı yazılımları da yaymaya çalışıyorlardı. Bu tip olaylara karşı uyanık olmalısınız.

Kaynak: Graham Cluley @ SophosKaynak: http://www.olympos.net/haberler/valentines-day/sevgililer-gunu-sahtekarliklari-facebookda-yayiliyor-51093.html#ixzz1DY8P3z3C

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Back to top